Boho štýl

Kto je to bohém?

Boho štýl či formálnejšie bohémsky štýl, ako samotný názov napovedá je inšpirovaný bohémami. Bohém v dnešnom chápaní je človek, ktorý vedie slobodomyseľný život, neuznáva normy či akýkoľvek diktát. Vyhľadáva zmenu, cestovanie, rád na vlastnej koži spoznáva najrôznejšie kultúry, náboženstvá, filozofie a inšpiruje sa nimi. Napokon jeho tvorivá energia vytriskne a pretaví všetky vnemy a zážitky v pôsobivé umelecké diela.

boho štýl, bohemian style, bohémsky štýl, zariadenie bohémsky štýl, prútené kreslá, chesterfiel sedačka, macramé

Zdroj obrázkov: airbnb.com

Kde sa vzal bohémsky štýl?

Originál slova bohém pochádza z Francúzska. Bohémami tu koncom 18. a začiatkom 19. storočia boli nazývaní kočujúci Rómovia. Domáci si myľne mysleli, že prichádzajú z Bohémie (Česka). A práve ich nespútaná povaha, neukotvenie sa stabilne na jednom mieste, kočovný život, pestrosť, živelnosť, otvorenosť sú dodnes obsahom slova bohém - v širšom význame sú tak nazývaní všetci nekonvenční ľudia, cestovatelia, spisovatelia, hudobníci, umelci...

Pre zariaďovanie interiéru sa pojem bohémsky štýl začal používať tiež v tomto období.  Po veľkej Francúzskej revolúcii, keď sa mnoho umelcov presťahovalo do Paríža, si mnohí z nich nemohli dovoliť bývanie v drahých domoch v centre a preto bývali v okrajových, rómskych štvrtiach, v domoch s najnižším nájomným. Práve tu dochádzalo k stretu a prelínaniu kultúr.  Bohémske hnutie v umení a dizajne je hnutie vzdorujúce pravidlám a vkusu buržoázie. Nie je podstatná honba za majetkom, ani preukazovanie svojej majetnosti na získanie spoločenského uznania, spoločenského statusu. Naopak, zaváži scestovanosť, svetaznalosť.

boho štýl, bohemian style, bohémsky štýl, zariadenie bohémsky štýl, prútené kreslá, chesterfiel sedačka, macramé

Zdroj obrázkov: airbnb.com

Dá sa povedať, že boho štýl je pre vzdorovitých 🙂 Vzdoruje všeobecne panujúcemu módnemu trendu, vzdoruje klasike, taktiež je opozitom minimalistického štýlu. Mieša farby, mieša materiály, mieša štýly, je rafinovanou ukážkou vašich životných postojov a skúseností. Vyberiete si pohodlnú chesterfield sedačku, zvolíte však šokujúco žiarivú farbu. Doplníte ju prútenými hojdacími kreslami s kožušinami, vankúšmi so zvieracími vzormi, etnickými koberčekmi, exotickými izbovými rastlinami...

Často sú používané prírodné materiály ako sisal a vrecovina, ktoré na ďalších kúsku zariadenia vystrieda hodváb a zamat. Materiály majú opotrebovaný, nie lesklý ani nový vzhľad. Dizajnéri zdobia izby strapcami, makramé a háčkovanými doplnkami. Závesy, vankúše a prikrývky tvoria útulný priestor, často majú etnické motívy. Na chvíľu môžete mať pocit, že ste sa ocitli na rušnom tureckom bazáre, kde vám kupci ponúkajú krížom-krážom všetci všetko naraz. Charakteristickým zdobením boho interiérov sú baldachýny nad posteľami aj obývacími priestormi alebo rôzne tapisérie a veľkorozmerné šatky zavesené ako obrazy.

Rôzne trendy v móde sa neustále vracajú. Boho štýl v zariaďovaní i oblečení zažil návrat v 70tych rokoch v čase hnutia hippies a vracia sa aj dnes. Pravidelne po období minimalizmu, černe a šedi v šatníkoch sa do módy vracia pestrosť a farebnosť. Vtedy ju ľudia načúvajúci módnym trendom ľahšie prijímajú aj do svojich domácností.

Bohém nepotrebuje módny diktát!

Ak ste dušou bohém, tak nepotrebujete módny diktát, schválenie okolia. Zariaďte si obývačku pohodlnými farebnými sedačkami, vankúšami, matracmi, pufmi - pretože o spoločnosť nemáte núdzu a čím viac sedenia, tým lepšie. Priatelia milujú vaše premietania fotiek z výprav do neznáma. Namiesto telky vyrolujete veľkorozmerné premietacie plátno. Návštevy milujú nesúrodosť vášho zariadenia, haldy suvenírov z ciest, obrázky na stenách, malé umelecké dielka, vedia, že rovnako pestrá je vaša duša, že za každým kúskom je zábavný, či strach-naháňajúci príbeh. Akoby počas návštevy u vás nachvíľu všetci sami slobodnejšie dýchali, sami sa stávali cestovateľmi, cítia sa zrazu odhodlane a odvážne. Veria, že je možné zmeniť svet. Všetci tiež vedia, že ich čakajú netradičné jedlá a nápoje, pretože z ciest si prinášate nové recepty a nové ingrediencie, ak je to potrebné aj špeciálny riad na podávanie pokrmov - džezvu na varenie kávy, šálky s kovovými držiačikmi na presladený čaj z marockej mäty, vodnú fajku šišu, aby ste si pobafkali voňavé tabaky... nájdu sa v boho domácnosti kompletné obedové súpravy? Silne pochybujem 🙂 Nemusíte sa obávať, tanierov je pre všetkých hostí viac ako dosť, len je každý odinakiaľ 🙂

Moderný boho štýl smelo možno nazvať aj eklektickým štýlom. Eklekticizmus čerpá z rôznych zdrojov, z diel z rôznych období a umne ich mieša dohromady.

Hlavné znaky boho štýlu

  • miešanie farieb, vzorov, štýlov
  • opotrebovaný vzhľad materiálov - napr. sedačiek, koberčekov
  • etnické alebo zvieracie vzory poukazujú na vašu scestovanosť - vankúšiky, dekorácie, koberce
  • exotické izbové rstliny - často máte pre ich množstvo dojem, že sedíte v zimnej záhrade
  • encyklopedické plagáty s anatómiou rastlín, zvierat alebo rôzne mapy
  • sisalové povrazové dekorácie, macramé dekorácie, hačkované prvky - puf na sedenie, taburetka na sedenie, matrac na sedenie
  • suveníry z ciest, malé umelecké dielka
  • knižnica pretekajúca množstvom antikvariátnych kníh

Obľúbené kusy nábytku v boho štýle

Ďalšie štýly bývania

Prečítajte si články o ďalších štýloch bývania:

Spoznajte štýly bývania, Rustikálny štýl, Provensálsky štýl, Moderný štýl, Vidiecky štýl, Severský štýl,  Škandinávsky štýl, Prírodný štýl, Industriálny štýl, Retro štýl, Vintage štýl, Shabby Chic, Glamour štýl, Art deco štýl, Boho štýl.