Spoznajte štýly bývania

Predstavíme vám štýly bývania. V niečom sú podobné, niečo ich odlišuje. Ak sa chystáte zariaďovať svoju obývačku, nájdete tu nápovedy a vodítka, ktoré kúsky nábytkov, aké svietidlá alebo doplnky a dekorácie navodia tú správnu atmosféru vo vašom vysnívanom interiéri.

Rustikálny štýl

Pojem „rustikálny“ je odvodený z latinského „rusticus“ - roľník. Ako opozitum mešťana - mestského človeka. Roľník je slnkom ošľahaný s mozoľnatými dlaňami stvrdnutými od práce. Mešťan je zjemnelý, bledý, intelektuálny s rukami v rukavičkách. Rustikálny nábytok sa vyznačuje používaním masívneho dreva, kameňa, kože. Pričom niekedy časti nábytku zostávajú v prirodzenom, dokonca až neopracovanom vzhľade.

Viac o zariaďovaní obývačky v rustikálnom štýle »

Nábytok a dekorácie v rustikálnom štýle »

Provensálsky štýl

Provensálsky štýl je štýl francúzskeho vidieka. Kraj ako inšpirácia impresionistov. Spaľujúcim slnkom zaliate dni plynú pomaly. Počas siesty sa ukryjete v chladom kamenom dome za zavretými okenicami. Všadeprítomný je zvuk cikád.

Steny sú zvyčajne vo svetlých pastelových farbách, nábytok je vyrobený z masívu a natretý tiež svetlými farbami, zvyčajne bielou alebo šalviovo zelenou, levanduľovou či svetlo tyrkysovou. Sviežosť príbytkom dodajú bujné kvety, pergoly vytvárajúce tieň pre letné sedenie v záhrade.

Viac o zariaďovaní obývačky v provensálskom štýle »

Nábytok a dekorácie v provensálskom štýle »

Moderný štýl

Moderný štýl obývačky je taký, kde sa snúbia farebný vkus a odvaha majiteľa siahnuť po netradičných kúskoch. Môžete byť ako chameleón: Nábytok a sedačka v neutrálnych farbách. Modernosť prinesú doplnky. Abstraktné obrazy, závesy s veľkými farebnými vzormi, tapety, či farebný radiátor. Ak vojdeme do miestnosti,  jedna vec nám udrie do očí.

Využívať silu doplnkov má svoje čaro - ak vás omrzia, pošlite ich ďalej do sveta a ako správny chameleón prezlečte obývačku do nového šatu pomocou dekorácií 🙂

Viac o zariaďovaní obývačky v modernom štýle »

Nábytok a dekorácie v modernom štýle »

Vidiecky štýl

Čo majú spoločné obývačka vo vidieckom štýle a letné prázdniny u babky a dedka? Spomienky.

Dom po starých rodičoch, trochu zmodernizovaný a zrekonštruovaný, kde sa cez prázdniny postupne prestrieda celá rodina. Stromy v záhrade zasadil dedko. Príborník, lavica, stôl s vyšívaným obrusom zas kraľovali babkinej kuchyni. Z drevenej truhlice vyberiete kvietkovaný riad, v každom kúsku je spomienka a pohladenie. Preniesť si ich môžete aj domov - spojíte moderné a vidiecke kúsky vo vašej obývačke.

Viac o zariaďovaní obývačky vo vidieckom štýle »

Nábytok a dekorácie vo vidieckom štýle »

Severský, škandinávsky štýl

Severský (alebo aj škandinávsky, nordický) štýl vyzradia prírodné materiály, čisté línie nábytku aj doplnkov, vzdušnosť a otvorenosť. Použité sú neutrálne farby pre nábytok aj dekorácie máte pocit modernosti až minimalizmu.

Minimalistické črty má hlavne pre uprednostnenie voľného priestoru, miestnosť nie je zaprataná nábytkom a dekoráciami, vniká do nej slnko a svetlo.  Je to priestor, ktorý raz dva upracete.

Viac o zariaďovaní obývačky v severskom/škandinávskom štýle »

Nábytok a dekorácie v severskom/škandinávskom štýle »

Prírodný štýl

Prírodný štýl alebo aj eko štýl bývania možno charakterizovať troma slovami: Bio. Udržateľný. Netoxický. Tieto slová veľa vypovedajú o životnom štýle majiteľa, nielen o zariaďovaní.

Kladie dôraz na jednoduchosť a prírodný pôvod materiálov.  Inšpirácioou je minimalizmus aj severský štýl. Prevládajú svetlé tóny, prírodný vzhľad dreva, kameňa a pozvané sú aj všetky živly - voda, oheň, vietor, zem. Nezriedka je príbytok navrhnutý v súznení s feng shui pravidlami.

Viac o zariaďovaní obývačky v prírodnom štýle »

Nábytok a dekorácie v prírodnom štýle »

Industriálny štýl

Industriálny štýl vznikol pri prezariadení rôznych dielní a výrobných hál na byty. Charakterizuje ho veľký otvorený priestor, ale aj odkryté rôzne potrubia, rúry, káble, betónové steny, tehly - presne tak, ako by sme ich našli v bývalých dileňach. Industriálny štýl sa pohráva s ich začlenením do priestoru. A preto mnohé nábytky a dekorácie v industriálnom štýle obsahujú tieto prvky. Lustre z káblov a žiaroviek, sedačky a stoly s kovovými prvkami, cielene s hrdzavým dekorom...

Viac o zariaďovaní obývačky v industriálnom štýle »

Nábytok a dekorácie v industriálnom štýle »

Retro štýl

Retro štýl nás vracia do minulosti. No nie do ďalekej, možno do mladosti našich rodičov. Nábytky a dekoračné prvky sú moderné, dizajnové, geometrické, nezriedkavé sú netypické farebné kombinácie, akoby odtieň na vankúšoch, či závesoch bol vymyslený len pre tento štýl. Milovníci retro štýlu vyhľadávajú retro kúsky na blších trhoch a bazároch a zveria ich do rúk odborníkom, ktorí ich vynovia. Nové poťahy, ale aj celé polstrovanie sedačky, či kresla im prinavrátia novosť, mladosť. Police na knihy, predeľovacie steny na kvety, konzolové stoly a police - to všetko sú kúsky, s ktorými sa v retro interiéri dá pracovať.

Retro štýl spája staré a nové, nie však tradičným štýlom, opiera sa o moderný vkus majiteľa.

Viac o zariaďovaní obývačky v retro štýle »

Nábytok a dekorácie v retro štýle »

Vintage štýl

Aký je rozdiel medzi vintage a retro štýlom? Podľa mňa retro štýl nás vracia do mladosti našich rodičov a vintage štýl do hlbšej minulosti, napríklad do viktoriánskej éry. Avšak niekoré prvky môžu mať tieto štýly spoločné. Retro štýl je zameraný na moderný dizajn, vintage má radšej starobilé prvky. A tu cítite že kdesi na pomedzí je aj art deco štýl, ktorý v sebe snúbi lásku k modernému a zároveň luxus starobilého a kvalitného materiálu.

Preto poriadne hlboko preskúmajte o čo vám pri zariaďovaní ide, v ktorej ére sa chcete ocitnúť 🙂 V modernej, zameranej na dizajn a netradičné farebné kombinácie, veľkoplošné geometrické vzory? Alebo v romantickej, kvetinovej, krištáľovo-lustrovej?

Viac o zariaďovaní obývačky vo vintage štýle »

Nábytok a dekorácie vo vintage štýle »

Shabby Chic

Shabby chic štýl je veľmi romantický, charakterizujú ho jemné pastelové farby, kvetinové vzory, romantické trilky, volániky, nábytky a dekorácie v používanom vzhľade.

Na chvíľu sa ocitnete v starých gentlemanských časoch, keď páni zdravili dámy pozdvihnutím klobúka či naznačením božteka na ruku: „Ruku bozkávam!“. Plynul čas pomalejšie, zdvorilejšie? Obývačka v štýle shabby chic priam pozýva vašich priateľov na čaj o piatej. Nezabudnite napiecť keksíky!

Viac o zariaďovaní obývačky v shabby chic štýle »

Nábytok a dekorácie v shabby chic štýle »

Glamour štýl

Zariadiť si obývačku v glamour štýle, je ako napiť sa sladkého vína zo starožitného kalicha. V ústach vám zostáva tajomná rubínová chuť.

Glamour štýl je okúzľujúci, provokujúci až extravagantný. Lesk, zrkadlá, ligotajúce sa krištáľové lustre, hebké kožušiny, tlmená atmosféra sviecí na svietnikoch, krbová rímsa a v nej hrejivé plamene… všetky detaily pošteklia vašu predstavivosť. Ocitli ste sa v obývačke, alebo v luxusnej komnate?

Viac o zariaďovaní obývačky v glamour štýle »

Nábytok a dekorácie v glamour štýle »

Art deco štýl

 Art deco je nadčasový štýl pre tých, ktorí majú radi výrazné kúsky, hebké materiály, nečakané spojenia materiálov.

Spája v sebe prvky moderných umeleckých hnutí ako kubizmus, bauhaus, secesia, modernizmus a futurizmus. Art deco interiérové kúsky sú odvážne, moderné, s dôrazom na použité materiály (eben, slonovina, neskôr rôzne leštené kovy), majú prepracované detaily a línie. Spájajú estetický zážitok aj funkčnosť.

Viac o zariaďovaní obývačky v art deco štýle »

Nábytok a bývanie v art deco štýle »

Boho štýl

Boho štýl má názov odvodený od anglického "bohemian style", čo môžeme preložiť ako "bohémsky štýl".

Bývanie v boho štýle prekypuje životom, pulzuje energiou. Je spojením pestrých farieb, vzorov, materiálov, odvážnych prienikov kultúr a zážitkov. Boho štýl je rovnako nekonvenčný a pestrý ako život bohéma: Cestovanie, kultúra, zábava, zážitky, kreativita, poetika, bezstarostnosť a nekonvenčnosť. Stretnutia a prekvapenia.

Viac o zariaďovaní obývačky v boho štýle »

Nábytok a bývanie v boho štýle »

Minimalizmus

Minimalizmus nie je len štýl bývania, predovšetkým je to štýl života. Mať menej vecí, menej dekorácií, menej nábytku znamená aj nemať nič zbytočné, čo nepoužívate a nepotrebujete. Ako ale sami cítite, je to veľmi individuálne, každý z nás si môže stanoviť hranice, čo je pre neho "tak akurát". Vychádzame z nášho povolania, koníčkov, veľkosti rodiny...

V minimalisticky zariadenej domácnosti sa možno menej venujete upratovaniu, lebo každá vecička má svoje miesto. Recyklovanie a upcyclovanie vecí, zbavovanie sa nepotrebných vecí na rôznych swapoch, blších trhoch, darovaním a pod.

Viac o zariaďovaní obývačky v minimalistickom štýle »

Nábytok a bývanie v minimalistickom štýle »