Rustikálny štýl

Čo znamená rustikálny?

Pojem „rustikálny“ je odvodený z latinského „rusticus“ - roľník. Možno ako opozitum mešťana - mestského človeka. Roľník je slnkom ošľahaný s mozoľnatými dlaňami stvrdnutými od práce. Mešťan je zjemnelý, bledý, intelektuálny s rukami v rukavičkách.

rustikalny styl, rustikálny štýl, rustis style, rustikálna patina, rustikálny nábytok, obývačka v rustikálnom štýle, znaky rustikálneho štýlu

Zdroj obrázkov: airbnb.com

Čo charakterizuje rustikálny štýl?

Rustikálny štýl je prírodný, starý - v opačnom zmysle ako moderný či súčasný. Starý skôr vo význame trošku zanedbaný, s patinoou veku. S rustikálnou patinou. Vidiecky a provensálsky štýl majú s rustikálnym štýlom spoločné niektoré črty.

Rustikálny nábytok sa vyznačuje používaním masívneho dreva, pričom niekedy časti nábytku zostávajú v prirodzenom, dokonca aj neopracovanom vzhľade. Tak isto je v interiéroch priznaný kameň, ako prírodný materiál. V neopracovanom, surovom stave. Máte dojem, že rustikálny príbytok je jednoduchý, ale zároveň je to silné útočisko, dokonalá skrýša pred stresom. Počasím a vekom ošľahaný úkryt s výhľadom do prírody, so zážitkom ticha, stability, histórie a príbehom viacerých generácií.

rustikalny styl, rustikálny štýl, rustis style, rustikálna patina, rustikálny nábytok, obývačka v rustikálnom štýle, znaky rustikálneho štýlu

Zdroj obrázkov: airbnb.com

Možno dostanete chuť, oprieť sa o to večité a silné drevo. Pohladiť ho. Nasať z neho teplú, stálu a monotónnu energiu, tú ktorá poháňa a sýti roľníka v každodennej usilovnej práci. Zababušiť sa do deky a vypiť si horúci čaj. Ako na chate po mrazivej lyžovačke.

Alebo naopak v horúce letné dni možno dostanete chuť schladiť sa v miestnosti s kameňom obloženou stenou, pustíte k sebe chlad, aký býva v starých domoch s hrubými múrmi. Siestovať počas najhorúcejšej chvíle dňa v hojdacom kresle.

Predstavte si vysokohorskú chatu niekde v Alpách, zaiste v nej nájdete jednoduché rustikálne kusy nábytku. Záleží od vkusu, či peňaženky dobového majiteľa, či sú jednoduché alebo prepracovanejšie. Spoločnou črtou je odkrytá krása dreveného, či kamenného materiálu.

Inšpirujte sa dobovým zariadením z filmov

Spomeňte si na seriál Doktorka Quinnová, tiež je preplnený rustikálnymi kúskami nábytku. Rustikálny nábytok jednoznačne patrí k dobe, v akej sa v seriál odohráva. Nábytok nebol módnou záležitosťou, domácnosti sa zameriavali  skôr na jeho funkčnosť, nekazivosť, dlhodobé používanie.

Rustikálny štýl môže odrážať tradície z rôznych krajín a od rôzne zručných stolárov. Niktoré kúsky sú len nahrubo opracované a niektoré kúsky môžu byť vyrezávané, či namaľované, zväčša zdobenie tvoria prírodné motívy. Vtedy už má bližšie k vidieckemu štýlu. Keď preferujete bielu, pastelovú tyrkysovú a lila farbu, obrázky levanduľky, tak vás to nepochybne ťahá do Provensálska.

Hlavné znaky rustikálneho štýlu

 • použitie masívneho dreva
 • priznanie dreva ako materiálu, niekedy sú ponechané na nábytku aj konáre, kôra
 • vybrúsenie dreva špeciálnou brúskou, takže sú priznané ryhy letokruhov a povrch dreva nie je úplne hladký
 • ozdobné detaily nábytku sú prírodného charakteru
 • použitie kameňa v surovom stave
 • použitie kože v prirodzenej farbe - napríklad na sedačkách, ale aj na dekoráciách

Obľúbené kusy nábytku v rustikálnom štýle

Nábytok z rôznych slovenských eshopov sme zatriedili do kategórií podľa štýlov. Pozrite si dostupné kúsky v rustikálnom štýle. Nájdite inšpiráciu pre svoj domov!

 • stoličky, lavice
 • jedálenské stoly, písacie stoly
 • čelá postelí
 • rámy zrkadiel, vešiaky
 • lampy a svietidlá
 • obývačková stena v rustikálnom štýle
 • sedačka do rustikálnej obývačky

 

Ďalšie štýly bývania

Prečítajte si články o ďalších štýloch bývania:

Spoznajte štýly bývania, Rustikálny štýl, Provensálsky štýl, Moderný štýl, Vidiecky štýl, Severský štýl,  Škandinávsky štýl, Prírodný štýl, Industriálny štýl, Retro štýl, Vintage štýl, Shabby Chic, Glamour štýl, Art deco štýl, Boho štýl.