Macramé

Uzlíkové umenie macramé je jedna z mnohých hand made techník. História siaha až do 13. storočia.Slovo macramé je pravdepodobne odvodené z arabského slova „migramah“ – čo znamená čosi ako okraj vreckovky alebo uteráka, ktorý bol uzlíkmi upravený tak, aby sa ďalej nestrapkal. Mnohí si pamätajú, že macramé bolo populárne v 70-tych rokoch minulého storočia, ale móda sa vracia opakovane, veľmi populárne bolo už vo viktoriánskej ére.

V posledných rokoch makramé znovu ožilo na poli bytových doplnkov – či už ako pletené macramé obrazy, závesy, na ktoré boli použité macramé špagáty, alebo aj pletené závesné macramé kvetináče.

Používajú sa jednoduché prírodné materiály ako jutový alebo konopný špagát, v hobby obchodoch však dostanete aj bavlnené macramé priadze rôznych farieb. Ak ste zručný a tvorenie vás baví, môžete sa do uzlíkovania pustiť aj sami. Vzory macramé doplnkov môžu byť veľmi jednoduché alebo aj komplikované, veľkorozmerné. Doplnok môže byť maličký záves na kvetináč, ale aj dominanta priestoru – napríklad macramé koberec.

Macramé doplnky zapadnú do Boho štýlu alebo Prírodného štýlu. Nezriedka je macramé obraz zauzlíkovaný a zavesený na prirodzene tvarovanom konári. Tak čo, doprajete svojmu interiéru uzlíkové a strapcové doplnky?

Zobrazuje sa všetkych 11 výsledkov