Industriálny štýl: Čo je to loft?

Dovolenka v industriálnom štýle

Uprostred kukuričných polí v Dedine Mládeže sa skrýva netypické štýlové ubytovanie.

Na obrovskom pozemku je dom holandských majiteľov a k nemu samostatná stavba, kde nájde pohodlné letné ubytovanie 4 členná rodina alebo partia priateľov.

K dispozícii je bazén, priestor na opekanie, priestor na rôzne loptové hry. Z pohodlia terasy  máte výhľad na obrovské pokosené pole - jeho čaro spočíva v tom, že zaránky alebo večer môžete pozorovať zajace a srnky, ktoré sa na ňom pasú.

Na orechu vedľa terasy bola počas našej dovolenky rodinka ďatla malého, pod šikmou plošinkou k terase bola schovaná jašterička. Ste tak blízko k prírode, ako sa len dá.

loft, industrialny nabytok, industriálny štýl, tehlova stena, industrialne doplnky, tehlova tapeta, industrialna lampa, industrialne dvere, industrialne zrkadlo, lofty, industrialny interier, industrialne dekoracie, loftovy styl

Strávili sme tu 10 dní rodinnej dovolenky počas najkrutejších júlových horúčav. Lepšie miesto počas úžehu neexistuje, verte mi!

Nakuknite na viacero fotiek na airbnb.com - Ubytovanie južné Slovensko - Dedina Mládeže.

Industriálny interiér - industriálne lampy, industriálne hodiny, zrkadlá, továrenské okná...

Majiteľ sa aj vo svojom dôchodkovom veku zaoberá tvorením industriálnych doplnkov - hlavne industriálnych lámp. Toto ubytovanie je podľa mňa jeho srdcová záležitosť. V domčeku nájdete toľko nádherných umeleckých detailov, že foťák z ruky hodnú chvíľu nepustíte.

Okrem lámp, hodín, zrkadiel sú tu veľmi citlivo skombinované a prepoužité staré drevené trámy a dosky s farebnými patinami, vitrážové sklá. Oddychujúc na pohodlnej sedačke s výhľadom na pole so srnkami, si ich môžete užívať. Premyslená je aj orientácia domu, takže aj počas horúčavy zostáva dom chladný, večerné slnko preniká vitrážovými oknami a farbí miestnosť na modro...

Všimnite si dômyselné presvetlenie cez cifrované cikcakové okno. Rad drevených V-čiek je prekrytý sklom, obkolesuje celú obytnú časť domu, ale aj jednotlivé miestnosti v nej. Hra svetiel môže začať: Slnko vám nakúka dovnútra, alebo naopak vy svietite do tmy cez tieto trojuholníčky...

Podobné industriálne lampy zo slovenských eshopov nájdete v kategórii Industriálne svietidlá:

Ak vám učarovala Tiffany technika čiže vitráže, nakuknite do kategórie Tiffany lampa - Vitráž:

Pokračujme v predstavení industriálneho bývania v Dedine Mládeže. Vaše bývanie tvorí dvojdom:

V pôvodnej, murovanej časti starého domu sa nachádza kuchyňa s jedálňou a WC s kúpelňou. V tejto časti sú uchované aj vyklápacie kovové okienka, aké boli používané na skladových priestoroch. Majiteľ ich natrel modrou farbou a každú parapetu skrášlila porcelánová ruža.

Druhá stavba s trojuholníkovou strechou je moderná dostavba a tvorí obytnú časť - obývačka a dve spálne. Oba domy sú prepojené, tak ako ste si prechod mohli všimnúť na fotografiách vyššie. Jedáleň plynule nadväzuje na obývačku.

Zhodnotili sme toto ubytovanie ako nesmierne prajné na priestor, a hoci majitelia majú na rovnakom pozemku dom, všetko je premyslené tak, aby ste mali svoje súkromie, na druhej strane ak máte chuť sa s nimi porozprávať, nenájdete milších ľudí.

Prečo ísť dovolenkovať na južné Slovensko? Pretože je tu čo popozerať, spoznávať aj s deťmi:

V najhorúcejších dňoch, keď sa teplota na teplomeroch šplhala k 40tke, sme však boli leniví cestovať a niekoľko razy denne sme sa kúpali v bazéne, k dispozícii sú aj rôzne lopty, nafukovačky... pretože k majiteľom na prázdniny chodievajú aj ich deti s rodinami, s vnúčatami a všetko, čo je tu nachystané pre ne, máte počas ubytovania k dispozícii aj vy.

Ak máte radi aj prírodné kúpanie, asi kilometer od ubytovania je piesková pláž a kúpanie vo Váhu, dostupná pešo alebo aj autom (ste skutočne tak max leniví?).

Čo je to loft?

Kedže v našom ubytovaní bolo mnoho industriálnych doplnkov, rozhodla som sa napísať článok zameraný práve na industriálny štýl.

Doslovný preklad slovka loft by mohol byť povala. Avšak v oblasti realít sa takto nazýva bývanie, ktoré vzniklo prestavbou už nevyužívaných priemyselných alebo skladovacích priestorov, prípadne jedného poschodia v takýchto priestoroch.

Ak zažmúrite oči a predstavíte si hlavné charakteristiky takéhoto priestoru, určite vás napadnú tieto:

  • obrovský priestor
  • prepojený priestor
  • tehlové steny - s priznanou tehlovou štruktúrou, s priznanou patinou veku
  • továrenské kovové okná
  • pletivá, kovy, rúry - ktoré mali v priemyselnej hale svoju funkciu, ako súčasť bývania dotvárajú industriálny charakter
  • hrdza ako patina veku
  • rôzne vypínače, spínače, ističe, kľuky, kladky - ako doplnky či dekorácie

Loft je pre slobodne zmýšľajúcich moderných ľudí, hovoríme aj o zariadení v industriálnom štýle. Ale prvky industriálneho štýlu môžete doniesť do akejkoľvek obývačky - nemusíte hneď prerábať starú halu 🙂 Hoci na Slovensku by sa istotne našlo veľa hál alebo aj hál z bývalých poľnohospodárskych družstiev, ktoré by sa na industriálne bývanie dali prerobiť.

Industriálne doplnkyv slovenských eshopoch