Čo nesmie chýbať vo vidieckom dome? Mucholapka – pasca na muchy – lapač na muchy

V lete sa snažíme opustiť rozpálené bratislavské sídlisko na čo najdlhšie ako sa dá. Nedáva nám zmysel pred horúčavami utiecť do ešte väčších horúčav a zakotviť niekde pri mori na celú dovolenku. Často vyhľadávame miesta, kde je chladnejšie, kde je blízko k horskej rieke alebo k jazeru, prípadne ubytovanie má malý bazén.

Tento zvyk pochádza z manželovho detstva, keď spolu so starými rodičmi chodievali všetky decká z ich rodiny do malej dedinky v Tatrách. V dedine preteká riečka Belá a tá poskytuje v lete potrebné schladenie. Je výborným liekom aj na túrou rozboľavené svaly, jednoducho sa nasledujúci deň iba zlenivelo ňou brodíte a ochladzujete. A pre odvážnejších je možné aj totálne schladenie 🙂

bela, mucholapka

To prečo milujeme tieto vidiecke či horské výlety v horúcom lete je aj samotná stavba domu – dom s hrubými múrmi býva chladný a svoj vnútorný chlad si udrží aj počas najhorúcejšieho dňa.

Pomôže mucholapka?

Jediné, čo nám občas znepríjemnilo pobyt boli muchy alebo komáre. Možno sa pre môjho muža, mestského človeka, vidiek stáva miestom lovu – lovu múch. V každom ubytovaní prišiel na to, že mu chýba mucholapka. Ak neboli na oknách sieťky, vetrali sme a náhodou sa dnu vlúdila mucha,  ozval sa v ňom neľútostný kántrič muších a komárích životov. Na jeho obranu uvádzam, že ostatné hmyzy ako veľké kosce, nočné múry s pokojom chytá do rúk a vyhadzuje von oknom.  No muchy – poznáte to? Na noc sa mucha kamsi zašije a spí, ale nad ránom začne dobiedzať a s radosťou vám sadá k uchu, či na nezakryté končatiny trčiace spopod paplóna. Nuž a vy si chcete predsa na dovolenke poleňošiť!

Takže vaše možnosti sú nasledovné:

  • Buďsa z vás stane lovec, ak v dome nájdete plácačku na muchy.
  • Alebo sa z vás stane lepič, ak si zo sebou vezmete nálepky na muchy, mucholapky.
  • Alebo prezieravá gazdinka možno vymyslí niečo aj so sieťkami proti hmyzu, ktoré je možné pripevniť pomocou obojstrannej lepiacej pásky…?

 

...

 

...